Jeg er igen i dag blevet bekræftet i, at selv de små skridt tæller – ja vi siger det jo ofte – det med at de små skridt tæller, men mange gange, så får disse mindre løbende forbedringer ikke den store opmærksomhed.
Så hvorfor ikke kaste sig over de små irritationsmomenter i dagligdagen – og gøre noget ved dem – og så gøre det på en struktureret måde – det er da bedre end slet ikke at gøre noget- og så motiverer det jo til mere – og måske til større tiltag, som der jo ofte skabes “plads til” – da disse forbedringer jo løbende fjerner spild.
LEAN handler i høj grad om at implementere løbende forbedringer – men der ikke nogen der siger, at det er store gennemgribende revolutioner der skal være bærende.
Så min opfordring er helt klar; arbejd struktureret med små forandringsprocesser !