Det der var smart i 1980’erne behøver jo ikke være det nu!

Alting ændrer sig, også vores arbejde. Det er vi vist allesammen godt klar over, men alligevel kan det godt virke belastende hele tiden at skulle arbejde med forandringer.

Ikke desto mindre, så vil jeg gerne opfordre jer til at hoppe med på forandringsvognen, for gør i ikke de, ja så risikerer i at gå rundt i et 80’er look her i 2012.

Forandringer fryder - eller gør de

Sørg for at hoppe med på den arbejdsmæssige forandringsvogn !

Og hvad er der så galt i det? – ja faktisk ikke så meget hvis kun det er tøjet vi taler om, men forsøger vi til stadighed at holde fast i fortiden arbejdsmæssigt, ja så hægter vi os selv af, og lader de andre komme forrest i toget.

Så vær hele tiden klar til at involvere dig i forandringerne – lad dig udfordre – fortæl når du synes det er svært, for det synes vi alle engang imellem – på den måde skaber vi fællesskab omkring forandringerne og får lettere succes hermed.

Løbende forbedringer og forandringer er ikke en trussel, men en forudsætning for at “være med”.

Dette indlæg blev udgivet i Forandringsledelse, Løbende forbedringer / KAIZEN og tagget , , , . Bogmærk permalinket.

Skriv et svar

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logo

Du kommenterer med din WordPress.com konto. Log Out /  Skift )

Facebook photo

Du kommenterer med din Facebook konto. Log Out /  Skift )

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.