For nogen vil det være ganske grænseoverskridende – for andre helt naturligt !
Det at evaluere egen indsats – eventuelt ved hjælp af en intern smiley-ordning.
Hvad er det så man kan evaluere på ?
Her vil jeg blot komme med 2 eksempler, som kan give rigtig gode resultater:
- Lav korte evalueringer på møder du deltager i – gør det evt. med pointsystem, hvor man ud over et tal fra 1-5 også siger hvorfor man giver dette tal, for så er der jo også mulighed for at forbedre næste møde.
- Evaluer fast på tavlemøder, så alle lige siger hvad de synes om mødet inden det afsluttes – for uden denne evaluering kan man ikke vide hvad deltagerne synes om møderne.
Og hvorfor så denne evaluering ? – fordi jeg kommer i ganske mange virksomheder, hvor man siger, at møder ikke fungerer optimalt – men hvad gør man ved det ? – ingenting, så start venligst med at definere hvad et godt møde er og start dernæst med de løbende forbedringer og evalueringerne.
Har du brug for hjælp – så kontakt Storgaard Innovation – der altid er klar til at være med til at evaluere !
You must be logged in to post a comment.