Arbejdet med LEAN betyder i sin enkelthed, at man i højere grad fokuserer på det kunden vil betale for, og forsøger at miniminere spild og uhensigtsmæssigheder i hele værdikæden.
Jeg har undervist et hold LEAN-agenter i den seneste tid, hvor en sælger på holdet sagde
“vi lytter ikke nok til kunden, vi lytter kun til os selv”
Ret tankevækkende, specielt når det er en sælger der siger det, for de bør vel om nogen være “tæt” på kunden og dennes ønsker.
Betyder det så at kunden altid har ret, når vi nu skal have mere kundefokus?
Det spørgsmål stilles også ofte, for nej, det gør det faktisk ikke, kunderne skal naturligvis behandles med respekt, men efter min overbevisning, så vil kunderne også gerne have et “modspil” så de bliver rådgivet i forskellige sammenhænge.
Der kan være sager, hvor man faktisk kan gøre noget smartere, så kunden måske også skal tilpasse sig en smule, men hvem siger det ikke kan lade sig gøre, nogen er faktisk næsten bange for at kontakte kunden om sådanne ting.
Min opfordring her skal derfor helt klart være: Gå i konstruktivt samarbejde med dine kunder, de vil det gerne, og det er rent win-win.
Rigtig god fornøjelse.
You must be logged in to post a comment.